Misstänkt förekomst av virus i parti med tomatfrön till företag i Sverige
Viruset Tomato Brown Rugose Fruit Virus, ToBRFV, misstänks förekomma i sändningar med tomatfrön som nått företag i flera länder inom EU, däribland Sverige. Det larmar det nederländska livsmedelsverket om i dagarna i ett brev till Jordbruksverket. Johanna Hagman, handläggare växtskadegörare på växtregelenheten på Jordbruksverket, ger besked om läget.
Hur allvarligt är detta? ”Den information vi har är vad som stod i brevet nämligen att ett parti har testats positivt på ett Nederländskt fröföretag. Vi vet att det skickats fröpartier till Sverige men som det står i brevet finns det ingen information idag som säger att de svenska fröpartierna är smittade”, skriver Johanna Hagman i ett mejl till FoodMonitor.
Vidtar ni några åtgärder? ”I dagsläget sammanställer vi den information som finns för att skapa en bra lägesbild.”
Vad säger ni till oroliga konsumenter eller företag som köpt fröna? ”I dagsläget så för vi en dialog med det företag som köpt fröpartierna. Det finns ingen anledning till oro bland konsumenter.”
Hur mycket frön totalt handlar det om? ”Det handlar om två fröpartier som vi försöker samla mer detaljer kring.”
Vet ni hur många svenska företag som fått leveranser. ”Vi vet att det är ett företag som mottagit partierna från Nederländerna. Vi jobbar nu med att ta reda på om fler i Sverige kan ha fått fröerna”, skriver Johanna Hagman.
/FoodMonitor
Fakta: ToBRFV kan överleva i frön, avfall, och kontaminerad jord i flera månader. ToBRFV kan ge upphov till fläckar på tomater och därmed göra dem osäljbara. ToBRFV minskar tomaters motståndskraft mot sjukdomar.