STÄNDIGT UPPDATERADE NYHETER OM LIVSMEDEL 

Om FoodMonitor │ Kontakta oss │ Annonsera

foodmonitor_top_red

Följ FoodMonitor i RSS-format   fm1rss



twitterimage
fbimage Gilla oss på facebook

      

Startsidan

Bransch & Produktnytt

Forskning & Ingredienser

Märkning & Produktinformation

Förpackningar & Design

       

Helsingörspiller stoppas av Göteborg

23 oktober 2012
helsingorspiller
Helsingörspiller stoppas av Göteborg
Bantningspillet ”Helsingörspiller” säljs på internet av Helsingörspiller AB och innehåller bland annat substanserna synefrin och koffein. Nu stoppas försäljningen av miljöförvaltningen i Göteborgs Stad.
”Vi har på livsmedelskontrollen på miljöförvaltningen Göteborgs Stad förbjudit ett företag att sälja en produkt som inte kan anses säker. Företaget, Helsingörspiller AB är internetbaserade och all deras försäljning sker via deras hemsida. De har en produkt till försäljning som heter Helsingörspiller”, skriver miljöförvaltningen i Göteborgs Stad i en anmälan om olaglig marknadsföring till Konsumentverket.
”Produkten innehåller synefrin och koffein som verksamma substanser och i en utvärdering som risk och nyttoavdelningen på Livsmedelsverket har gjort så anses dessa ämnen i kombination vara hälsofarliga. Av den anledningen lade vi ett beslut som förbjuder all försäljning av produkten.Verksamheten har mottagit beslutet och delgivningskvitto finns diariefört. Trots detta fortsätter försäljningen och marknadsföringen via hemsidan http://helsingorspiller.se/.” 
Helsingörspiller har tidigare sålts även i Danmark. År 2010 gick Danska Födevarestyrelsen ut med en varning mot pillret.
Kapslar med Helsingörspiller Original innehåller synefrin och koffein. Livsmedelsverket har gjort har gjort en riskutvärdering av synefrin. Myndigheten konstaterar påverkan på hjärta och kärl. Den effekten ökar i kombination med koffein.
Helsingörspiller Original har enligt Livsmedelsverket en dygnsdos på 90 mg synefrin. Det är mer än dubbelt så mycket 30-40 mg synefrin per dygn som myndigheten anser ger en acceptabel säkerhet.
FoodMonitor har inte lyckats nå ansvariga för Helsingörspiller för en kommentar.
Även miljöförvaltningen i Göteborgs Stad tycks ha haft svårigheter att nå bolaget som enligt uppgifter från Bolagsverket har sitt säte i Stockholm, men verkar drivas från en adress i Göteborg.
– Vi fick ta hjälp av Polisen för att delge bolaget vårt beslut om säljförbud, säger en handläggare vid miljöförvaltningen i Göteborgs Stad, till FoodMonitor.
HÅKAN FRISELL
FoodMonitor-Fakta:
Helsingörspiller AB.
Omsättning: 1.5 Mkr.
Resultat före skatt: 215 000 kronor.
Antal anställda: 1.
Läs mer om synefrin:
http://www.slv.se/sv/grupp1/Risker-med-mat/Vaxtgifter/Efedrin-Ephedra-arter/Varning-for-efedrin-och-synefrin/

   



          

axfoods-chips-misstanks-ha-skadat-jordotsallergisk-flicka

prenumereraplus

ikeas-lask-stoppas

jarnkoll-pa-skolmatens-kvalitet

atervinning-for-miljo-och-valgorenhet

lrf-polisen-vagrar-ta-emot-anmalningar

certifierat-lyfter-lofbergs

smarrig-kebabpizza-inneholl-44-procent-hastkott

lrfs-dotterbolag-rasar-mot-konsulter

griskott-upptackt i-dafgards-algfarslasagne

hygienisk-godisautomat-far-amerikansk-lyft

mogelgift-i-foder

kinesiska-myndigheter-sanker-svensk-tarttillverkare

helena-jonsson-lrf

bonde-och-chauffor-atalsanmalda

halla-dar-nina-kask

kraftfull-nystart-av-anna-skipper

IT-entreprenoren-som-gjorde-GI-karriar kopiera

nyhetsbrevannons

Pack--Emballage-250x240

BannerLD13 foodmonitor

en-coca-cola-i-jordbro.png

linda-och-hennes-bufflar

hantverket-star-alltmer-i-fokus

johanna-levererar-det-lilla-extra

gulbets-och-jordartkockssoppa-med-rokt-lax-och-purjo

hel-ugnskyckling-med-cognacssas-och-palsternacksstomp

fmgranskarnutural
Nutural vill stoppa FoodMonitors artikel
”Invandrare med språksvårigheter och svaga i samhället” - måltavlor för Nutural
Nutural polisanmäls av konsument
Konsumentverket kritiserar Nutural

banner_300x250_sw1

Copyright © FoodMonitor 2013 | Chefredaktör: Mats Holmström tel 070-2881874 | Redaktör & ansvarig utgivare: Håkan Frisell tel 070-7749333                 Om cookies 

jblogga