Livsmedelsverket överväger att lägga sanktionsavgift mot Fulltofta Gård AB – efter tips från grannar och kommunledning om olovlig sprittillverkning på Öland
Dryckesbolaget Fulltofta Gård AB i Hörby har destillerat sprit på en gård i Borgholm utan att ha anmält det till Livsmedelsverket. Det har kommunledningen i Borgholms kommun lagt märke till – och tipsat Livsmedelsverket. Grannar har klagat. Spriten säljs som gin på Systembolaget. Bolaget medger fel. Livsmedelsverket överväger nu att straffa bolaget med en sanktionsavgift.
”Jag besökte det aktuella företaget tillsammans med några kollegor den 3 maj i år, vid en rundtur där vi även besökte andra företag. Detta är ett återkommande arrangemang i kommunen, med syfte att kommunens tjänstepersoner ska lära känna företagare och få insikt i deras verksamhet. Vid besöket berättade företagaren om sin verksamhet och visade lokalerna, där det fanns utrustning för destilleri av spritdrycker. I efterhand har det framkommit att det saknades tillstånd för det sistnämnda. Detta hanteras nu av Livsmedelsverket, som är tillsynsmyndighet”, skriver Karin Bergman som är Miljö- och byggchef på Borgholms kommun.
Spriten från den otillåtna tillverkningen i Löttorp har sålts på Systembolaget i Borgholm.
”Alvar Gin är första produkten från vårt satellitprojekt vid Alvedsjöbodar på norra Öland. En trevlig gin, smaksatt med bland annat enris för toner av grape och tall. Finns i butik i Löttorp och Borgholm, beställningsbar till hela landet”, skriver bolaget på sin sajt fulltofta.com.
Grannar till verksamheten tycks emellertid ha uttryckt oro.
”Jag undrar om det finns ett tillstånd för sprittillverkning på adressen Horns kustväg 16, 387 72 Löttorp. Då tillverkningen sker i ett svartbygge har jag svårt att se att det kan finnas ett tillstånd. Spriten säljs på Systembolaget och det är ett himla springande i lokalerna, med ungdomar och annat. Vi är grannar och är oroliga då det var en brand utanför för en tid sedan då Brandkåren fick komma och släcka”, skriver en person till Livsmedelsverket.
Fulltofta Gård AB medger alltså fel.
– Det är Fulltofta Gård AB som är bolaget som driver verksamheten. Sedan har vi en bifirma som heter bryggeri 1766 som är det varumärke som vi producerar under i Skåne. Jag hade helt enkelt missat att jag skulle anmäla varje olika produktionsadress, säger Niklas Gunhamn som är ansvarig för Fulltofta Gård AB.
Niklas Gunhamn säger också att Fulltofta Gård AB sedan några dagar tillbaka har anmält sin verksamhet i Löttorp till Livsmedelsverket. Myndigheten bekräftar det.
”Registrering av verksamhet på Horns kustväg 16 är just nu pågående …”, skriver Livsmedelsverket i ett mejl till FoodMonitor.
Men trots att Fulltofta Gård AB försöker rätta till bristen så överväger ändå Livsmedelsverket alltså att straffa bolaget med en sanktionsavgift.
”Eftersom företaget påbörjade livsmedelsverksamhet innan man anmält aktuell anläggning till Livsmedelsverket för registrering överväger myndigheten att fatta beslut om sanktionsavgift enligt livsmedelsförordningen”, skriver myndigheten i dagarna i ett övervägande som man skicka till Fulltofta Gård AB.
/FoodMonitor
Fakta: Fulltofta Gård AB. Omsättning: 1.7 miljoner kronor (2022-06). Resultat: 28 000 kronor. Antal anställda: ingen uppgift.