Livsmedelsverket ansöker om utdömande av 30 000 kronor i vite mot Skövde Slakteri
I maj beslutade Livsmedelsverket att förelägga slakteriet Skövde Slakteri AB i Skövde att vidta vissa åtgärder gällande slaktkroppar. Förläggandet förenades med ett vite. Tidigare denna vecka ansökte myndigheten om utdömande av en del av vitet – totalt 30 000 kronor.
Ansökan kommer efter det att Livsmedelsverket vid en uppföljande kontroll upptäckt att två svin saknat sina njurar. Det gick därför inte att göra en fullvärdig kontroll av dessa djur.
”Den uppföljande kontrollen har visat att företaget trots föreläggandet daterat den 6 maj 2020 inte säkerställt att slaktkroppar av svin som presenteras för besiktning åtföljs av samtliga delar som är underkastad besiktning”, skriver Livsmedelsverket i ansökan som man skickat till Förvaltningsrätten i Uppsala.