HKScan Sweden AB döms att betala 100 000 kronor i vite
I dagarna biföll Förvaltningsrätten i Uppsala ansökningar från Livsmedelsverket om att slakteriet HKScan Sweden AB i Stockholm ska betala ett vite på totalt 100 000 kronor. Målet handlar om att slakteriet, enligt myndigheten, inte säkerställt att utrustning som direkt eller indirekt kommit i kontakt med livsmedel i slakthall och organavdelning, i bolagets anläggning i Linköping, rengjorts tillräckligt.
”Förvaltningsrätten bifaller Livsmedelsverkets ansökningar den 21 februari, diarienummer 2020/00835 och den 26 februari 2020, diarienummer 2020/00887, och förpliktar HK Scan Sweden AB (556655-4597) att till staten utge vite om sammanlagt 100 000 kronor”, skriver domstolen i sin dom.
Det var den 5 december förra året som Livsmedelsverket alltså beslutade att förelägga HKScan Sweden AB att vidta vissa åtgärder gällande rengöring av utrustning vid bolagets anläggning i Linköping. Det föreläggandet förenades med ett löpande vite om 50 000 kronor för varje påbörjad kalendermånad som det inte följs från och med den 1 januari 2019.
Enligt Livsmedelsverket bröt HKScan Sweden AB mot föreläggandet både i januari och i februari i år. Enligt uppgift vidtog bolaget åtgärder efter påpekande vid dessa kontrolltillfällen. Men dessa bedömdes inte vara tillräckliga.
”Mot bakgrund av vad som framkommit vid de uppföljande kontrollerna finner förvaltningsrätten härmed att det är utrett att bolaget inte vidtagit samtliga nödvändiga åtgärder enligt meddelat föreläggande. Vitet har inte förlorat sin betydelse och det har inte heller kommit fram några särskilda skäl att jämka vitet. Det finns därmed grund för att döma ut vite om 50 000 kronor avseende brister vid kontroll den 8 januari samt 50 000 kronor för brister vid kontroll den 5 februari 2020, sammanlagt 100 000 kronor, i enlighet med Livsmedelsverkets ansökningar”, skriver domstolen i sin dom.