Livsmedelsverket stöder förslag till skatt på muggar och livsmedelsbehållare – men inte skatt på alla engångsartiklar
Regeringen har tidigare skickat ut en remiss om ett förslag till skatt på engångsartiklar. Livsmedelsverkets generaldirektör Annica Sohlström har nu svarat.
”Livsmedelsverket stödjer förslaget att inte beskatta alla engångsartiklar av plast och stödjer valet av muggar och livsmedelsbehållare för beskattning. Livsmedelsverket är positivt till att utreda en differentiering till förmån för återvunnen plast när skatten utvärderas”, skriver hon i svaret.
I sitt remissvar skriver Livsmedelsverket även bland annat detta:
"En minskad användning av plastprodukter för engångsbruk får inte leda till användning av andra material som är sämre ur livsmedelssäkerhetssynpunkt på grund av överföring av farliga ämnen eller leda till användning av material som är otillräckligt utredda för detta ändamål. Livsmedelsverket vill understryka att för de alternativa materialen som nämns i betänkandet saknas specifik lagstiftning som reglerar godkännande av tillsatser och andra kemikalier."
”Livsmedelsverket föreslår att gummi exkluderas från beskattning. Gummi räknas inte som plast enligt kontaktmateriallagstiftningen och är således exkluderat från tillämpningsområdet för den ovan nämnda plastförordningen. Livsmedelsverket tror att vi får ett otydligt regelverk om gummiprodukter skulle beskattas enligt regelverket”, skriver man.
”Livsmedelsverket tror vidare att det skulle kunna vara bättre ur miljösynpunkt att använda returpapper/fiber och en skyddande barriär av plast, jämfört med att enbart använda ny pappersråvara till muggar.”
”Livsmedelsverket vill trycka på vikten av att man måste kunna diska flergångsartiklar ordentligt för att inte sprida smitta. Sådan diskning kräver diskmaskin eller att man använder disktjänst. Detta gäller även mindre verksamheter som kiosker och foodtrucks som idag inte har sådan utrustning eller tjänst och som idag använder engångsartiklar.”