Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
Ny dom mot Skövde Slakteri – för många nötskallar i vagn som inte täckts över
Igår meddelade Förvaltningsrätten i Uppsala i en dom att slakteriet Skövde Slakteri AB i Skövde ska betala vite efter det att Livsmedelsverket gjort en ansökan. Det hela handlar om att slakteriet enligt uppgift inte täckt över en behållare med nötskallar trots att Livsmedelsverket lagt ett föreläggande.
”Förvaltningsrätten bifaller Livsmedelsverkets ansökan med diarienummer 2020/02575 och förpliktar Skövde Slakteri AB att till staten utge vite om 30 000 kronor avseende augusti månad 2020”, skriver förvaltningsrätten i sin dom.
Det var den 3 juni förra året som Livsmedelsverket beslutade att förelägga Skövde Slakteri AB att vidta åtgärder så att ”animaliska biprodukter samlas in och, i väntan på bortforsling, förvaras i övertäckta behållare”.
Det föreläggandet förenades med ett löpande vite om 30 000 kronor för varje påbörjad kalendermånad som föreläggandet inte följs från och med den 1 juli 2020.
Sedan ska Livsmedelsverket ha konstaterat att Skövde Slakteri AB brutit mot föreläggandet.
”Vid en uppföljande kontroll den 10 augusti 2020 sågs en behållare med nötskallar som inte var helt övertäckt”, skriver domstolen.
Slakteriet har enligt domstolen uppgett att "anledningen till att vagnen (behållaren /red) inte var helt täckt var att det var för många skallar i den".
Livsmedelsverket ansökte därför om vitets utdömande för den månaden och Förvaltningsrätten i Uppsala instämde alltså igår i den aktuella domen.
Domen kan överklagas.
/FoodMonitor
LÄS OCKSÅ: Skövde Slakteri döms att betala vite