Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
Så gjorde Kronfågel med ärende med kund som reklamerade rå kyckling
I december förra året kontaktade en kund kycklingslakteriet Kronfågel i Valla med en reklamation angående en rå kycklingbit i en produkt. Totalt handlade det om en batch med 4 393 kilo kyckling med bäst före dag den 17 april i år.
”Produkten levererades till produktionsanläggningen, där den undersöktes. Produkten var rå. Möte mellan Kronfågel och kund. Beslut att ta tillbaka från butik samt att spärra allt som finns på lager. Allt är kasserat”, skriver Kronfågel i ett dokument.
”Utredning startades direkt på företaget för att utreda ärendet. De kontroller som har utförts på denna batch, under aktuell dag har varit godkänd. Inga fler reklamationer har inkommit på denna produktion. Företagets bedömning är att detta är ett enskilt tillfälle.”
Kronfågel har vidtagit ett antal åtgärder för att det inträffade inte ska hända igen.
Det handlar bland annat om att rutiner för produktionspersonal ändrats, rutiner vid stopp säkrats, personalflöden verifierats, internrevision genomförts, och att ugnstemperatur kontrolleras med externa temperaturgivare.
/FoodMonitor