Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
k23
Kronfågel skyller spridning av campylobacter på personalen – Arbetsmiljöverket hotar med 500 000 kronor i vite
Senast den 30 april ska slakteriet Kronfågel i Valla ha vidtagit åtgärder gällande campylobacter-smitta. Annars hotar Arbetsmiljöverket med 500 000 kronor i vite. Bolaget skyller, enligt uppgift från myndigheten, på sin personal.
”I ert yttrande daterat 26 januari 2021 anger ni sammanfattningsvis att det är arbetstagarens bristande handhygien och att arbetstagarna brister i sin noggrannhet vid avtagande av skyddsutrustning som orsakat spridning av campylobakter”, skriver Arbetsmiljöverket i ett föreläggande med vite tidigare denna vecka.
Som FoodMonitor tidigare berättat har flera personer smittats med campylobacter på den aktuella anläggningen.
LÄS OCKSÅ: Elva personer har smittats med campylobacter på Kronfågel – Arbetsmiljöverket vill ha svar
LÄS OCKSÅ: Nya problem med campylobacter på Kronfågel – flera anställda smittade
Arbetsmiljöverket har tidigare begärt att Kronfågel yttrar sig om detta. Men myndigheten tycks inte vara nöjd med de svar i form av riskanalys och utredning som bolaget hittills skickat in.
”Riskanalysen och utredningen bedöms bristfälliga då de saknar tillräcklig identifiering av orsaker för hur campylobacter kan bli en smittrisk i er anläggning. Enligt er riskanalys ökar risken för att bli smittad av campylobakter vid arbete med djur genom luftburen smitta, aerosoler eller stänk i munnen. Riskanalysen berör dock inte orsaker till hur stänk/droppsmitta i uppkommer i era processer, från vilka arbetsutrustningar eller maskiner. Utan att undersöka och identifiera orsaker till möjliga händelser/risker är det osäkert vilka förebyggande åtgärder som ska vidtas. Ni hänvisar till årlig hygienutbildning och tillgänglighet av munskydd. Det bedöms dock inte vara tillräckliga förebyggande åtgärder för att undvika att smittämnen sprids”, skriver Arbetsmiljöverket.
”Att en viss del av levande kycklingar, i varierande grad, är smittade med campylobakter är ett faktum. Det som gör att campylobacter kan spridas i en anläggning bedöms vara tillämpning och val av arbetsmetoder, användning av arbetsutrustning samt utformning och användning av maskiner med tillhörande infrastruktur”
Kronfågel ska alltså ha uppgett att det är personalens fel att smittan sprids. Det köper inte Arbetsmiljöverket.
”Yttrandet bedöms dock fortsättningsvis sakna uppgifter om orsaker hur arbetstagarens händer, arbetskläder och skyddsutrustning från början kontamineras av campylobacter”, skriver myndigheten.
Dessa åtgärder föreläggs nu bolaget att vidta enligt Arbetsmiljöverkets beslut:
”Ni ska utreda hur era arbetstagare riskerar att bli smittade av campylobacter på grund av era arbetsmetoder samt er användning av arbetsutrustning och maskiner inom er anläggning i Valla.”
”Ni ska utreda risken för att ert interna ledningsnät för dricksvatten, inom er anläggning i Valla, har blivit eller riskerar att bli kontaminerat av campylobacter.”
Föreläggandet har alltså förenats med ett vite på inte mindre än 500 000 kronor som gäller från den 30 april.
FoodMonitor söker Kronfågel.
HÅKAN FRISELL
LÄS OCKSÅ: campylobacter
LÄS OCKSÅ: Finska experter sågar Sveriges hantering av Campylobacter-utbrottet
LÄS OCKSÅ: Officiell veterinär smittades med campylobacter på svenskt fågelslakteri och insjuknade
LÄS OCKSÅ: Campylobacter-skandalen på Kronfågel: Konsument vill ha svar av Livsmedelsverket om brister
LÄS OCKSÅ: Oacceptabelt att kycklingindustrin inte säljer säkra produkter
Foto: FoodMonitor.