Livsmedelsverket: bekämpningsmedel över gränsvärde vid provtagning på Elsanta AB i Helsingborg
Enligt ett dokument som FoodMonitor har tagit del av så har Livsmedelsverket påträffat klorpyrifos i en halt av 0.027 milligram per kilo i apelsiner hos importören Elsanta AB i Helsingborg. Det är nästan tre gånger över gällande gränsvärde inom EU.
”Berört parti innehöll alltså för höga halter av klorpesticid och myndighetsåtgärder behöver vidtas”, skriver Livsmedelsverket.
Samtidigt menar myndigheten att överskridandet inte utgör någon risk för konsumenter. Livsmedelsverket har i dagarna lämnat över ärendet till Helsinborgs stad för handläggning och eventuella åtgärder.
”Uppmätt halt utgör inte en hälsorisk som föranleder återkallande från konsument”, skriver Livsmedelsverket till Helsingborgs stad.
”I dessa speciella tider, då vi vet att ni har väldigt mycket att göra och när livsmedelsförsörjningen i Sverige ska säkras så är det vår bedömning att de aktuella halterna inte kräver några myndighetsåtgärder med anledning av överskridandet.”