En konsument misstänks ha blivit förgiftad av cassava-mjöl som köpts i en butik i Sundsvall. Enligt konsumenten luktade mjölet illa. Giftinformationscentralen, GIC, Livsmedelsverket, och Sundsvalls kommun utreder nu det inträffade. Är det frågan om cassava-förgiftning är det enligt GIC en mycket ovanlig händelse i Sverige.
– Jag vet inte om vi har något fall nu heller. Det här är det enda exemplet på 60 år. Det är mycket sällsynt, säger Erik Lindeman, läkare på GIC.
Enligt uppgift luktade mjölet illa. Konsumenten ska även ha känt en bitter smak.
Konsumenten blev enligt GIC ”kraftigt illamående med magsmärtor och sedan intensiva kräkningar och diarréer som varade hela natten. Samtidigt fick hon kraftig yrsel och hjärtklappning”.
Det fick GIC att misstänka cassava-förgiftning och man kontaktade Livsmedelsverket.
Konsumenten hade köpt mjölet i en butik i Sundsvall som tillhör Afrohörnan i Sundsvall AB i Sundsvall.
Afrohörnan meddelar att man sålt slut på allt sitt casavamjöl och att man inte har planer på att köpa in mer från den aktuella leverantören som finns i Lagos. Ursprungslandet för mjölet är enligt uppgift Nigeria.
Livsmedelsverket har lämnat över ärendet till Sundsvalls kommun.
HÅKAN FRISELL
Fakta:
Cassava innehåller enligt GIC en cyanogen glykosid som i magen kan bilda giftet vätecyanid.
Det finns fall där Cassava har orsakat dödsfall. I ett fall ska enligt tidningen Ttela 28 skolbarn i Filippinerna ha avlidit efter det att de ätit cassava som troligtvis tillagats på ett felaktigt sätt.
Bilderna: några bilder som Sundsvalls kommun diariefört i ärendet. Foto: Sundsvalls kommun.