Andersson & Tillman förbuds att släppa ut ett livsmedel på marknaden – uppgift om att grisblod använts istället för blod från nötkreatur
Livsmedelsföretaget Andersson & Tillman AB i Uppsala uppfyller inte lagkrav när det gäller en batch med blodpulver. Det påstår Livsmedelsverket som nu lägger ett förbud mot bolaget.
”Livsmedelsverket förbjuder Andersson & Tillman AB, 556532-0826, vid bolagets anläggning med godkännandenummer 5101 på Danmarksgatan 24 i Uppsala att: släppa ut blodpudding med beteckning ”Blodpudding” gjord på blodpulver med förpackningsdag senast 12 april 2021 på marknaden. Beslutet gäller alla förpackningsstorlekar. Beslutet gäller omedelbart även om ni överklagar”, skriver myndigheten i ett beslut denna vecka som man skickat till bolaget.
Livsmedelsverket säger sig vid en kontroll på Andersson & Tillman den 21 april ha konstaterat ”att företaget inte uppfyller lagstiftningens krav inom obligatorisk livsmedelsinformation gällande märkning av djurslagsursprung för blodpulver”.
Bolaget tycks ha bytt ut blod från nötdjur mot grisblod utan att ha informerat om det på förpackningen.
”Livsmedelsföretaget har tillverkat blodpuddig gjord på blodpulver från gris men angivit i ingrediensförteckningen på förpackningen att blodet ursprungligen är från nötkreatur. Det framgår av produktspecifikationen från producenten av råvaran att blodpulvret är från gris”, skriver Livsmedelsverket.
Livsmedelsverket tycker att den aktuella avvikelsen är problematisk.
”Livsmedelsverket ser allvarligt på en sådan avvikelse. Syftet med att tillhandahålla livsmedelsinformation är att uppnå en hög skyddsnivå för konsumenternas hälsa och intressen genom att ge slutkonsumenterna möjlighet att göra informerade val och använda livsmedel på ett säkert sätt, särskilt utifrån hälsomässiga, ekonomiska, miljömässiga, sociala och etiska överväganden”, skriver man.