Orkla i Filipstad föreläggs att inte lägga slangar på golv och åtgärda flagnande färg
”Det är ur livsmedelssäkerhetssynpunkt mycket viktigt att den utrustning som kommer i direktkontakt med livsmedel är ren eftersom det annars kan innebära oacceptabel risk för människors hälsa”. Så skriver Livsmedelsverket i dagarna i ett föreläggande mot livsmedelsföretaget Orkla Confectionery & Snacks Sverige AB:s anläggning i Filipstad.
Det var vid ett kontrollbesök på Orkla Confectionery & Snacks Sverige AB den 30 mars 2021 som Livsmedelsverket säger sig ha konstaterat att företaget ”inte uppfyller lagstiftningens krav inom hygien före, under och efter processen samt utformning och underhåll av lokaler och utrustning”.
Vid kontrollen ska myndigheten upptäckt detta: ”… flagnade det färg och rost från elevator på insidan och utsidan vid lilla CD. Balken och stolpar bakom elevator var också rostig med flagor. Risk för kontamination på produkt samt att munstycken till rengöringsslangen för vatten och två luftmunstycken vid CD låg på golvet”
(CD står för cheez doodles /red)
Det här föreläggs nu bolaget: ”Se till att munstycken till rengöringsslangar för vatten och luft inte förvaras på golvet.” ”Flagnande färg och rost på insidan och utsidan samt vid balkar och stolpar bakom elevator tas bort alternativt att maskinerna och stolparna byts ut.”
UPPDATERAD
Kommentar från Orkla: "På Orkla är livsmedelssäkerhet och kvalitet av högsta vikt och helt grundläggande för vår verksamhet. De två avvikelser som Livsmedelsverkets inspektion kommenterat på har vi redan planerade åtgärder för i vårt löpande kvalitetsarbete samt i vår underhålls- och investeringsplan", skriver Cecilia Gannedahl, kommunikationsdirektör på Orkla Sverige, i ett mejl till FoodMonitor.