Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
Föreläggande vid vite mot Nya Lantfågel på Österlen AB
När Livsmedelsverket under sommaren gjorde ett kontrollbesök på slakteriet Nya Lantfågel på Österlen i Simrishamn konstaterade myndigheten att ”företaget inte uppfyller lagstiftningens krav gällande livsmedelshygien”. Det framgår av ett föreläggande vid 15 000 kronor i vite som myndigheten denna vecka lagt mot bolaget.
”Det fanns vid kontrolltillfället mycket kondensvattendroppar på undersidan av kylaggregaten. Kondensvatten riskerade att droppa ned på oskyddade livsmedel som förvarades i kylarna. Det fanns också kondensvattendroppar i taket där korvsmeten bereds. Livsmedelsverket gjorde sedan såväl den 28 juli som den 9 augusti uppföljande kontroller, där det konstaterades att avvikelserna gällande kondensvatten kvarstod”, skriver Livsmedelsverket i ett beslut.
Kondensvatten på slakteriet kan enligt Livsmedelsverket utgöra en hälsorisk för konsumenter.
”Det är angeläget att livsmedel i alla led skyddas mot kontaminering som kan göra dem otjänliga och medföra risker för människors hälsa. En av förutsättningarna för att kunna producera säkra livsmedel är att kondens inte riskerar att droppa ned eller stänka på livsmedel. Kondensdroppar som faller ned på oskyddade livsmedel riskerar att föra med sig sjukdomsframkallande bakterier och annan förorening som kan innebära oacceptabla risker för människors hälsa”, skriver myndigheten.
Vitet gäller från och med den 1 september.
/FoodMonitor