Konsument misstänker: superlim från Clas Ohlson orsakade nervskada
En konsument har i dagarna gjort en anmälan till Kemikalieinspektionen, KEMI, om att denne misstänker att superlim från butikskedjan Clas Ohlson orsakat nervskada. Konsumenten upplever en allt värre smärta i en hand, underarm och överarm.
"Fick för cirka ett år sedan en större mängd av detta superlim på ovansidan/insidan av höger pek- och ringfinger efter att korken på förpackningen spruckit och innehållet runnit ut. Torkades bort med blött hushållspapper och tvättade sedan med tvål och vatten. Initialt endast hudirritation som sedan började gå djupare in i fingrarna. Sedan började smärtan undan för undan vandra ner i handen, underarmen, överarmen och till sist tummen och ringfinger. Blivit värre och värre med tiden och har idag mycket smärta, nedsatt styrka och känsel", skriver konsumenten i anmälan.
”Jag misstänker därför att hudexponeringen lett till någon form av nervskada på mediannerven.”
Konsumenten uppger att denne sökt vårt men att detta alltså inte har hjälpt. Symptomen ska ha blivit värre över tid.
Konsumenten uppger att produkten är importerad från Kina. Clas Ohlson uppger å andra sidan att den kommer från Irland och att man köper den från företaget Henkel Norden. Det handlar om en produkt som bär Clas Ohlsons egna varumärke.
Enligt konsumenten har Clas Ohlson velat att denne skickar in produkten till dem. Men konsumenten tvekar.
”… jag skulle hellre se att en analys sköttes av en oberoende tredje part. Har dock inte hittat någon som erbjuder den typen av analyser för privatpersoner”, skriver denne.
”Enligt Clas Ohlson har innehållet aldrig ändrats sedan produkten togs in i sortimentet.”
Så här skriver Clas Ohlson om produkten ”superlim”, som tillverkas under bolaget eget varumärke, på sin sajt: ”Irriterar huden. Orsakar allvarlig ögonirritation. Kan orsaka irritation i luftvägarna. Cyanoakrylat. Fara. Fäster snabbt på hud och ögon. Förvaras oåtkomligt för barn. Personer som reagerar allergiskt på akrylat bör undvika hantering med produkten.”