HKScan Sweden döms att betala nytt vite för slaktsnusk
Som FoodMonitor berättat om tidigare så har Livsmedelsverket tidigare upptäckt vad man menar är allvarliga brister i hygienen på slakteriet HKScan Sweden AB i Linköping. I januari lade Livsmedelsverket ett föreläggande som man menar att HKScan Sweden AB brutit mot upprepade gånger. I dagarna kom en ny dom mot slakteriet efter det myndigheten ansökt om utdömande av vite.
”Förvaltningsrätten bifaller Livsmedelsverkets ansökan och förpliktigar HK Scan Sweden AB att till staten utge vite om 75 000 kronor”, skriver Förvaltningsrätten i Uppsala i en dom denna vecka.
Domen handlar om en överträdelse som Livsmedelsverket påstått har skett i mars.
"Vid Livsmedelsverkets uppföljande kontroll den 16 mars 2021 konstaterades att kondensvatten droppade från innertak och installationer i taket i slussen mellan nötslakthallen och chockkylen. De åtgärder som HK Scan Sweden AB hade vidtagit bedöms inte motverka att kondens uppstår eller säkerställa att kondensvattnet inte droppar på slaktkroppar av nöt", skriver domstolen i sin dom.