Portfolio (tillfälligt öppen för alla besökare)
r23
Flera viten hotar Restaurang Global i Göteborg
En stor mängd oförpackad kyckling tinades i en diskho i diskrummet. I diskhon bredvid diskas smutsig disk. Inte nog med. Handhygienen hade stora brister. Bland annat detta säger sig livsmedelskontrollen på Göteborgs Stad ha konstaterat vid ett kontrollbesök i dagarna på restaurangen Restaurang Global i Göteborg som drivs av LeTack Invest AB i Olofstorp. Kontrollen gjordes efter ett klagomål. Nu hotar myndigheten med flera viten.
”I diskhon bredvid diskar ni smutsig disk. Det finns då risk att smuts och bakterier från denna rengöring hamnar i diskhon med kyckling. När vi frågade om diskhon som ni tinade kycklingen i var tillräckligt ren för detta svarade ni att den var det eftersom ni gör rent den och visade de redskap ni använder – diskborste, disksvamp och disktrasa. Dessa såg inte rena ut”, skriver Göteborgs Stad i beslutet.
”Då diskhon hade tömts på kyckling kunde det konstateras att det var bruna beläggningar i diskhon. Ni berättade att ni endast använder diskhon för att tina upp frysta livsmedel och ni inte diskar smutsig disk där. Senare under kontrollen kunde det dock konstateras att detta inte stämde. Det ställdes ner och sköljdes smutsig disk i samma diskho.”
Göteborgs Stad säger sig ha påträffat slitna och smutsiga disktrasor och att livsmedel förvarades i platshinkar.
Plasthinkarna används vid marinering eller vid kylning av tillagad mat. Enligt myndigheten finns det en risk att hälsofarliga ämnen överförs från plasten till livsmedlen.
Enligt Göteborgs Stad brast restaurangen alltså även när det gäller handhygienen.
”Vid kontrollen observerades handhygienen vid stationen där sushin monteras. Personalen använde plasthandskar och under tiden som personalens arbete observerades så gick denna mellan olika arbetsmoment utan att byta handskar eller tvätta händerna. Det konstaterades att personalen diskade, städade bänken, tittade på mobiltelefonen, stoppade in godis i munnen och hanterade sushi med samma handskar och att handskarna ibland då de blev blöta torkades av bak på kläderna”, skriver man.
Det här föreläggs nu Restaurang Global att göra:
”Se till att ha ett arbetssätt som säkerställer att redskap och utrustning som kommer i kontakt med livsmedel är rena.”
Kravet är förenat med ett vite på 25 000 kronor.
”Införa ett arbetssätt som ser till att oförpackade livsmedel endast förvaras i material som är avsedda för ändamålet och därmed inte innebär en risk för att hälsofarliga ämnen överförs till livsmedlen.”
Kravet är förenat med ett vite på 25 000 kronor.
”Se till att ha ett arbetssätt som säkerställer att personalen har en god handhygien för att inte riskera att dina livsmedel blir förorenade av personalen.”
Kravet är förenat med ett vite på 25 000 kronor.
FoodMonitor söker Restaurang Global.
/FoodMonitor
Fakta:
Det aktuella klagomålet handlade enligt uppgift om matförgiftning.
Foto: Göteborgs Stad.