Kemikalieolycka på Hungry Kitchens Sweden skadade nio personer
Personal på Hungry Kitchens Sweden AB i Stockholm har enligt bolaget skadats av klorgas. Hungry Kitchens Sweden AB uppger att en utredning de gjort pekar på att rengöringsprodukten ”Good Sense breakdown” reagerat med något annat som gjort att klorgasen utvecklats. Tillverkaren Diversey Sverige AB i Stockholm slår ifrån sig helt och säger att det är "omöjligt".
”På torsdagsmorgonen den 14/4 en stund efter att personalen anlänt till arbetsplatsen började de hosta av okänd anledning. Vår Regional Manager som var på plats ringde 112 och utrymde lokalen på personal. Efter en undersökning kom de fram till att en kemikalie (Diversey, Good Sense breakdown, Odour eliminator) som används för att rensa avloppet hade reagerat med ett annat ännu okänt ämne och skapat klorgas”, skriver bolaget i dagarna i en anmälan till Arbetsmiljöverket.
Enligt Hungry Kitchens Sweden AB fanns det vid tillfället åtta personer i lokalen samt en person fanns utanför.
Två av dessa fick enligt bolaget ”allvarligare hosta/andningsbesvär”, en fick ”medel besvär” och sex fick ”lättare/mindre besvär”.
Ambulans var enligt uppgift på plats.
På företaget Diversey Sverige AB som alltså tillverkar ”Good Sense breakdown” förkastar man påståendet om att deras produkt skulle ha reagerat med något och därigenom förorsakat att klorgas bildats.
– Det är omöjligt, säger en ansvarig på bolaget.
FoodMonitor söker Hungry Kitchens Sweden AB.
HÅKAN FRISELL
Fakta: Hungry Kitchens Sweden AB. Omsättning: 5.5 miljoner kronor (2021-01). Resultat: minus 12.3 miljoner kronor. Antal anställda: 13.
Diversey Sverige AB. Omsättning: 296 miljoner kronor (2020). Resultat: 4.9 miljoner kronor. Antal anställda: 70.