Osttillverkare i Hallsberg förbjuds att sälja ost gjord på opastöriserad mjölk
Osttillverkaren Al Dimashqi i Hallsberg, som drivs i en enskild firma, har enligt Livsmedelsverket sålt ost tillverkad på opastöriserad mjölk utan att först kontrollera att den är säker. Al Dimashqi ska dessutom felaktigt ha skrivit ut på förpackningar att osten är gjord på mjölk som pastöriserats – och därigenom vilselett konsumenter och utsatt dem för hälsorisker.
– Det är allvarligt. Det är därför vi lägger ett omedelbart förbud. Det är något som kan göra folk sjuka, att göra ost på opastöriserad mjölk, säger Louise Nyholm som är Statsinspektör på Livsmedelsverket.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss