Att inte äta katter och hundar kan tyckas självklart. Men i Kina är konsumtionen fortfarande omfattande. Så omfattande att djurrättsorganisationen Animals Asia startat en kampanj mot företeelsen.
”Katt- och hundkött som säljs på restauranger är ofta stulna husdjur. Betala inte för den smutsiga handeln med din egen hälsa. Var hälsosam, säg nej till hund- och kattkött”, skriver organisationen.
Den aktuella kampanjen rullades nyligen ut på tågstationer, busstationer, och i hissar, i 14 städer runt om i Kina.
Organisationen säger att de känner medvind i Kina. Allt fler konsumenter säger ner till att äta hund- och kattkött.
”Reaktionen från allmänheten på postrarna har varit otrolig, liksom viljan sprida budskapet vidare”, säger Jill Robinson, grundare av Animals Asia, i ett pressmeddelande.
Organisationen hoppas på att myndigheterna i Kina snart ska förbjuda företeelsen.
”Ett förbud skulle visa att Kina nått ny civilisations-nivå”, säger professor Chang Jiwen of the Chinese Academy of the Social Sciences, till nyhetskanalen CNN.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.