PRODUKTNYTT Chipsbolaget Estrella i Angered meddelar att bolagets julostchips är tillbaka för femte året i rad. Samtidigt presenterar man en ny produkt – julgranar med smak av gräddfil, vitlök, och mild jalapeño.
– Våra julgranssombreros skapar lite variation men det var en självklarhet att behålla de traditionella Julostchipsen som firar 5 år, säger Claudia Karlsson Siwicki, Brand Manager på Estrella, enligt ett pressmeddelande.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.