År 2016 blev honungsbolaget Höglandets honung utvalda för att ingå i ett test som Livsmedelsverket genomförde av honungsprodukter i Sverige. Den person som åkte ut till Höglandets honung för att hämta prover identifierade sig enligt bolaget som arbetades för Livsmedelsverket. Men senare ska det ha visat sig att denne arbetade hos ett konkurrerande honungsbolag. Johannes Sjöstedt, vd i Höglandets honung, rasar nu mot Livsmedelsverket.
Vd: ”… detta är som om Livsmedelsverket skulle anlitat den ena pizzabagaren för att samla in prover hos den konkurrerande pizzerian. Skulle någon lita på dessa provresultat?”
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.