CORONA Folkhälsomyndigheten presenterade idag en ny undersökning som de beställt av undersökningsbolaget Kantar Sifo AB i Stockholm. Resultaten visar bland annat att bara 11 procent av svenskarna är oroliga över att maten ska ta slut. Samtidigt är hela 86 oroliga över att många företag ska få allvarliga ekonomiska problem. 86 procent är oroliga över att arbetslösheten ska öka.
När det gäller ändrat beteende så håller, enligt undersökningen, 63 procent av svenskarna större avstånd till andra i butiker.
Bara 2 procent uppger att de använt munskydd/skyddsutrustning bland människor.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.