Skyddsombud larmar om extrem trängsel och stress på HKScan i Linköping
”Många av mina arbetskamrater är så stressade att man inte orkar rapportera in skador och tillbud”, skriver ett skyddsombud på HKScan i Linköping i dagarna i en anmälan till Arbetsmiljöverket. Enligt skyddsombudet är det allvarliga problem med trängsel, och situationen väntas bli än värre.
– Just nu så är trängseln när vi är i vägen för varandra extrem. Det ökar risken för skador och tillbud och det ökar irritationen, säger Roger Edblom som är skyddsombud på HKScan i Linköping.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.