PRODUKTNYTT Livsmedelsföretaget Paulig meddelar att man lanserat en ny serie med granola. Det handlar om produkterna ”Risenta Crunchy Granola – Rostad Mandel & Hasselnöt”, ”Risenta Crunchy Granola – Äpple & Kanel” och ”Risenta Crunchy Granola – Kardemumma, Hasselnöt & Blåbär”.
– Smak är en stor drivkraft inom granola, men också hälsa. Det ska smaka gott och göra gott. Det har vi tagit fasta på i lanseringen av våra nya granolaprodukter från Risenta, som är rika på fiber, utan tillsatser och med naturlig sötma från dadlar, säger Niklas Larsson, marknadschef på Paulig i Sverige, enligt ett pressmeddelande.
– För Risenta Crunchy Granola kommer vi under 2022 att introducera en innerpåse i monomaterial, som underlättar materialåtervinningen. Ytterkartongen, som är i papp, kan förstås också återvinnas. Och som alltid är Risentas produkter 100 procent klimatkompenserade.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.