”Nu inser jag att jag har blivit lurad” – ännu en drabbad av nätbaserat hälsotest
Allt fler konsumenter larmar om hälsoenkäter på nätet som uppfattas som kostnadsfria men som resulterar i fakturor på upp till 999 kronor. Konsumentverket har nyligen fått in en strid ström av anmälningar mot aktörer bakom sajter som battre-halsa.com och bedomahalsa.com. Nu har ytterligare en drabbad hört av sig till FoodMonitor.
”Jag fick ett mail från Socialstyrelsen (det tycks vara bedragarna som ligger bakom en spoofad mejladress /red) och där kunde jag svara på frågor om min hälsa, vilket jag gjorde dumt nog”, skriver den konsumenten.
Kort därefter kom det en faktura
”Nu inser jag när jag fått fakturan på 999 kr och med rabatt på 230 kr om jag betalar snabbt, inser jag att jag har blivit lurad, har försökt att kontakta dem, men det ser inte ut att fungera.”
Det är inte första gången konsumenter reagerar på liknande upplägg. Enligt Konsumentverket har många hört av sig om just hälsoformulär online som ger intrycket av att vara gratis. På sin webbplats skriver myndigheten: ”Konsumentverket har [...] fått in många frågor från konsumenter som uppfattat att de tackat ja till en kostnadsfri hälsobedömning på nätet – men som sedan fått en faktura på flera hundra kronor.” Vidare konstaterar verket att: ”Om det inte tydligt framgår att det är en betaltjänst kan det vara vilseledande enligt marknadsföringslagen.”
Personer som anmält till Konsumentverket vittnar om samma förlopp – man fyller i ett test online via exempelvis en annons på Facebook eller Instagram, ibland i tron att det rör sig om något från en myndighet eller seriös aktör. Därefter kommer en faktura via mejl, ofta med påstådd rabatt om man betalar inom tio dagar. I vissa fall anges hot om inkasso.
Enligt Konsumentverkets rådgivning bör man som konsument bestrida fakturan skriftligen om man inte anser sig ha ingått ett giltigt avtal. Så länge man gör det finns ingen risk för betalningsanmärkning – inte ens om ärendet skulle skickas vidare till Kronofogden. Konsumenten bör också spara all dokumentation, undvika att klicka på betalningslänkar, och kan vända sig till Konsumentverkets vägledningstjänst för råd. FoodMonitor har hittills aldrig sett att konumenter som inte betalat "fakturorna" hamnat hos inkasso.
Under de senaste veckorna har Konsumentverket fått in minst 19 nya anmälningar med nästan identiska upplevelser. I flera fall saknas OCR-nummer, företagsnamn eller kontaktuppgifter på fakturan, vilket gör det svårt för konsumenterna att ens kunna bestrida kravet.
(FoodMonitor har noterat att de aktuella sajterna vill att konsumenter anger kortuppgifter och betalar på nätet. Det anser vi vara mycket riskabelt /red)
Den "Personlig hälsobedömning" som skickas ut till konsumenterna av sajterna tycks vara helt värdelös. Den är allmänt skriven och genererad med AI och något som vem som helst kan få gratis med ChatGTP, Grok eller liknande och utgör i sig en hälsorisk.
FoodMonitor har i tidigare artiklar granskat fenomenet, bland annat i ”Skandalsajten bedomahalsa.com fortsätter att plåga svenskarna”, ”Skandalsajten bedomahalsa.com är lika värdelös som skandalsajten halsobedomning.com” och "60 anmälningar mot halsobedomning och sajten halsobedomning.com".
Är du drabbad? Skriv då gärna en rad till Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den. (du får vara anonym).
/FoodMonitor
Fakta: 19 färska anmälningar till Konsumentverket – citat från drabbade
Kön |
Ålder |
Ort |
Citat |
Man |
79 |
– |
"Annons om hälsotest på Facebook som jag dumt nog fyllde i… med ofullständig faktura om 999 kr." |
Kvinna |
55 |
Kalmar kommun |
"Fick bara en faktura med rabatt… några dagar senare kom erbjudan om rabatten igen men inget inkassokrav." |
Kvinna |
63 |
Kungsbacka kommun |
"Gjorde en hälsoundersökning på deras hemsida som dök upp på Instagram. Framgick inte att det skulle kosta." |
Kvinna |
57 |
– |
"Jag svarade på några frågor på Facebook, fick ingen uppgift om att jag beställt något till en avgift på 999 kr." |
Man |
70 |
Österåkers kommun |
"När man är färdig med enkäten, kommer villkoren… Har skrivit till battrehalsa.com ett antal gånger…" |
Kvinna |
80 |
Krokoms kommun |
"Inga som helst uppgifter om att det skulle kosta pengar. Kort därefter kom en faktura via mail." |
Man |
65 |
Östersunds kommun |
"Gjorde ett hälsotest på nätet… sen kom en faktura på ca 900 kr." |
Man |
81 |
Luleå kommun |
"Fick en faktura på 999 kronor med rabatt om jag betalar inom 10 dar." |
Kvinna |
62 |
Stockholms stad |
"Såg ett hälsotest på Instagram, såg inget om betalning. Fick en faktura på 900kr." |
Kvinna |
55 |
Göteborgs stad |
"Fyllt i en hälsoundersökning på Facebook och därefter blivit fakturerad 999 kr." |
Kvinna |
66 |
Timrå kommun |
"Fick en faktura på 769 kr med 230 kr rabatt om betalning sker inom 10 dagar. Bestred direkt." |
Kvinna |
67 |
Tranemo kommun |
"Fick faktura på 999kr minus 230 kr om man betalade fortare… annars hot om inkasso." |
Kvinna |
77 |
Vellinge kommun |
"Såg absolut inget om att det kostade pengar… varefter jag fick en faktura på 999 kr." |
Kvinna |
85+ |
Haninge kommun |
"Det framgick inte att det kostade pengar. Vi har bestritt ärendet via deras kontaktsida." |
Kvinna |
76 |
Ale kommun |
"Svarade på kul en hälsotest. Tog två min. Har nu fått faktura 999 kr. Uppfattade aldrig att det skulle kosta." |
Man |
80 |
Enköpings kommun |
"Dagen efter damp det ner en faktura. Jag har bestridit fakturan och tänker också polisanmäla." |
Kvinna |
75 |
Lunds kommun |
"Fick en faktura på e-mail… Att betala inom 10 dagar annars inkasso. Har bestridit." |
Kvinna |
69 |
Stockholms stad |
"Den 24:e september när jag rensade skräpmail… fakturan var på väg till inkasso." |
Kvinna |
80 |
Älvkarleby kommun |
"Det framgick inte att det kostade pengar… har fått påminnelser att betala." |