Godisjätten Mars, som tillverkar bland annat Snickers och Twix, meddelar att man innan slutet av nästa år kommer att sluta sälja chokladprodukter som innehåller mer än 250 kalorier. Det rapporterar Reuters.
Anledningen är enligt uppgift att bolaget vill "ta ett större ansvar för näringsvärdet i sina produkter och sälja dem på ett ansvarsfullt sätt".
Förändringen kommer att innebära att bolagets chokladprodukter i till exempel storleken king-size med 540 kalorier kommer att försvinna från butikshyllorna.
Mars säger enligt Reuters att man också kommer att sluta annonsera i sammanhang där det är sannolikt att mer än en fjärdedel av publiken består av personer som är yngre än 12 år.
Dessutom har Mars lovat att minska halten salt i sina produkter med 25 procent till år 2015.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss