Emmi, som är det ledande mejeriföretaget i Schweiz, kommer att ta över försäljningen och rättigheterna för youghurtvarumärket Onken från tyska Dr Oetker. Detta som ett led i bolagets strävan att öka sina marknadsandelar i Tyskland och Storbritannien.
Övertagandet sker enligt uppgift den första januari 2011. Enligt Emmi är Onken ett mycket värdefullt tillskott i portföljen och ”en ledande premiumyoghurt” med en omsättningskapacitet på 75 miljoner CHF.
Emmis VD, Urs Riedener kommenterar:
”Onken är nummer ett i Storbritannien och nummer tre i Tyskland vad gäller större förpackningar youghurt. Det här kommer att stärka vår position på våra nyckelmarknader och därmed lägga grunden för ytterligare tillväxt vad gäller export av schweiziska produkter.
Källa: FoodNavigator
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss