maxkaffeKaffekoncept på Max
Hamburgerkedjan Max har under en längre tid sökt en partner som kan utmana på den svenska kaffemarknaden. Nu startar man samarbete med amerikanska Seattle´s Best Coffee.
Max gör därmed om hela sitt kaffesortiment tillsammans med amerikanska Seattle’s Best Coffee, som ägs av Starbucks. I dagarna introduceras latte, cappuccino, espresso och bryggkaffe från USA:s ledande kaffeleverantör på menyn hos Max. Hela kaffesortimentet är också Fairtrade-certifierat.
– Vi svenskar älskar den amerikanska kaffekulturen med ett rikt utbud av produkter. Seattle´s Best Coffee har en något lägre syra och är hårdare rostat, vilket passar bra för produkter som blandas med mjölk. Med vårt nya sortiment kan vi erbjuda riktigt gott kaffe som jag personligen tycker mäter sig med de ledande kaffekedjorna, säger Jonas Mårtensson, chefskock på Max.
Samarbetet med Max är det amerikanska företagets största satsning i Europa. I samband med det nya kaffet utökar Max även desserterna.
– I dagsläget ses vi mest som en hamburgerkedja där kaffet blir ett komplement efter måltiden, men med detta koncept är jag övertygad om att en ny målgrupp kan hitta till oss, kommenterar Jonas Mårtensson.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss