Som FoodMonitor berättat om tidigare så har McDonald´s anklagats för att ha stulit av anställdas löner i USA. Ett flertal stämningar mot bolaget har lämnats in i flera delstater. Nu har det skett en förlikning i delstaten New York. Bolaget ska betala nästan 500 000 dollar till 1 600 anställda. Det rapporterar sajten The Huffington Post.
Enligt statsåklagaren Eric T. Schneiderman så hade de anställda inte fått ersättning för den tid de lagt ner på att rengöra uniformer. Eller fått extra betalt motsvarande en timme efter det att de arbetat tio timmar i sträck, något som det är lag på i delstaten.
”Som vilken annan affärsverksamhet i staten New York måste arbetsgivare inom snabbmatsbranschen följa våra arbetslagar”, säger han.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss