På tysk yoghurt av märket Vitasia står det på bägaren att den innehåller ”Ananas-ingefära” men på locket står det ”Apelsin-fikon”. Det upptäckte i dagarna en livsmedelsinspektör på Höganäs kommun i en Lidl-butik. Nu meddelar bolaget att den felmärkta yoghurten plockas bort från samtliga butiker.
”Leverantören är meddelad och det som skett är helt enkelt att det blivit en förväxling av förpackningar vid fyllning av produkt”, skriver Lidl i en kommentar.
”Åtgärder blir en genomgång av våra rutiner vid inleverans och extra kontroller av leverantörens rutiner vid fyllning av produkt.”
/FoodMonitor
Foto: Höganäs kommun.
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss