bravoekoProduktnytt: Bravo Eko
Under Skånemejeriers varumärke Bravo lanseras nu en kravmärkt ekologisk juice i familjeförpackning. 100 procent ekologisk frukt utan tillsatt socker och inget fruktkött är innehållet.
Bravo Eko kommer att finnas i två olika smaker; äpple och apelsin, meddelar man.
Hos Skånemejerier konstaterar man att den ekologiska marknaden växte med 38 % i Sverige, bara under 2014, och att Bravo Eko är ännu ett tecken på att ekologiska livsmedel går från att vara nisch till att bli en del av svenska folkets vardag.
– Efterfrågan har varit stor från våra kunder och vi är mycket glada över att vi nu med Bravo Eko kan erbjuda två helt nya ekologiska juicer. Att vi bidrar till att utöka det ekologiska sortimentet ute i butikerna känns mycket bra, kommenterar Albin Strid Bozac, Brand Manager för Bravo.
Bravo Eko finns i kyldiskarna på ICA, Coop, Axfood och Bergendahls.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss