Portfolio

Denna sajt uppdateras inte längre.

Axfood blir Dagab
Axfood Sverige AB meddelar att man nu byter namn till Dagab, med ny logotype. ”Det känns skönt att vi slutligen kunnat landa i ett namn som redan är så väletablerat och inarbetat i branschen”, kommenterar Nicholas Pettersson, vd för Dagab.
Axfood Sverige AB har ofta förväxlas med moderbolaget Axfood AB och säger heller ingenting om bolagets faktiska verksamhet, konstaterar bolaget i ett pressmeddelande.
– Med det nya namnet Dagab förtydligar vi vår roll i koncernen – som en gemensam organisation för inköp, sortiment, lager och transport till Willys, Hemköp och Axfoods övriga butikskedjor.
– Jag ser nu fram emot att fortsätta vår resa i att bli framtidens supportbolag med en tydlig identitet och grafisk profil som har starkt koppling till Axfood, säger Nicholas Pettersson.
/FoodMonitor