I början på oktober skadades en anställd på Sveriges lantbruksuniversitet, SLU, av en fallande halmbal. Den anställde bröt en fotled och fick en blödning i bäckenet.
”Halmbal föll över personen i samband med foderhantering med lastmaskin. Efter att en bal lyfts ner och snören skars av föll en stapel av uppställda balar ner på personen. Personen var vid medvetande och kunde själv tillkalla kollega som i sin tur tillkallade ambulans. Ambulans och polis var på plats på cirka 30 minuter. Personen hade smärtor i bäckenbentet”, skriver SLU i en anmälan till Arbetsmiljöverket.
SLU meddelade i dagarna Arbetsmiljöverket att man bland annat behöver ”tydliga rutiner" för hur balar tas ner och att ”åtgärder sätts in omgående”.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss