Förra veckan drack en treåring ur en liten förpackning ”Sundis ekologiska äpplejuice” från Kiviks Musteri i Kivik och blev så svårt skadad att han fick föras akut med ambulans till SUS i Lund. Där konstaterades det att han förgiftats av ett toxin som fanns i mögel i förpackningen. En överläkare på SUS Lund har gjort en polisanmälan. Bolaget utreder händelsen men har inte stoppat eller återkallat juicen.
Burlövs kommun: – Enligt den information som vi har fått så har det bildats ett toxin i själva produkten. Men det är under utredning fortfarande vilken typ av mögeltoxin det kan ha varit
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss