KARLSTAD Regering och Riksdag fortsätter att försämra livsvillkoren för de mest utsatta svenska medborgarna. På lördagen, då det var den Internationella funktionshinderdagen, hölls det manifestationer över hela landet mot neddragningarna i de ersättningar som styrs av Lag om stöd och service till vissa funktionshindrade, LSS.
– Vi måste stå upp för LSS, vår tids största frihetsreform för personer med funktionsnedsättning. Vår rätt till full delaktighet och frihet i samhället, på samma villkor som andra, är en fråga om mänskliga rättigheter, säger Rasmus Isaksson, förbundsordförande i DHR, enligt ett pressmeddelande.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss