FoodMonitor korar årets bästa presstjänst
FoodMonitor har kontinuerligt kontakt med presstjänster på företag och myndigheter. Många håller hög nivå. Men det finns en presstjänst som under året visat sig vara snäppet bättre än de andra – ICA Gruppen AB.
Årets bästa presstjänst: ICA Gruppen AB.
Motivering: ICA:s presstjänst är tillgänglig, snabb, och kompetent. Det är en styrka för ICA att kunna falla tillbaka på en så kapabel presstjänst.
Årets sämsta:
Det finns även företag och myndigheter som är rena bottennapp när det gäller deras presskontakter. Bland dessa räknas Dafgårds, Arbetsmiljöverket, Migrationsverket, KLS Ugglarps, och Skövde Slakteri.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss