Arla tycker att Lindahls bordsmargarin Brépå är för likt sitt egna Bregott. Därför stämmer man nu Lindahls till Marknadsdomstolen för otillbörlig marknadsföring.
Arla har begärt att domstolen fattar ett så kallat interimistiskt beslut. Det betyder att till dess att domstolen avgjort ärendet så vill man vid vite om en miljon kronor förbjuda Lindahls att fortsätta marknadsföra Brépå i sin nuvarande förpackning.
”Om man drar tillbaka den så blir det inget. Men om inte blir det någon stämning, med böter och sådana saker”, säger Katarina Malmström, presschef i Sverige för Arla, till Foodwire.
/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete: Kontakta oss