Mattjuvar i Mogadishu utdrivna
Den islamistiska gruppen Al-Shabab har anklagats för att ha hindrat hjälpsändningar och stulit mat i Somalias huvudstad Mogadishu. Nu kommer uppgifter om att gruppen lämnat huvudstaden. Det rapporterar The New York Times.
 
Al-Shabab har kontrollerat delar av Mogadishu i flera år. Deras regim i dessa områden har varit brutal. Alla som de ansett vara spioner har fått sina huvuden avhuggna. Musik, tv, och till och med bh:ar, har förbjudits eftersom de ansetts strida mot islam.
 
De senaste dagarna har Al-Shabab lidit stora förluster efter amerikanska drone-attacker och konfrontationer med den 9 000 man starka fredsbevarande styrkan från Afrikanska Unionen.
 
Al-Shabab meddelar att de nu dragit sig tillbaka från Mogadishu. Det ökar chanserna för att de internationella hjälpinsatserna lättare ska kunna nå de uppskattningsvis 3.2 miljoner människorna som förvägrats hjälp på grund av Al-Shabab´s agerande.
 
Men Al-Shabab säger att de ska ändra sin strategi till gerillaliknande ”hit and run attacker”.
 
”Vi kommer snart tillbaka”, säger Ali Mohamoud Rage, talesman för Al-Shabab, till The New York Times.
 
USA´s före detta ambassadör i Etiopien David Shinn förklarar situationen med Al-Shabab i en intervju i VOAafrica.com.  

 

 

/FoodMonitor
Stöd FoodMonitors granskande journalistik.
FoodMonitor drivs av frilansjournalister – utan stöd från stora mediehus.
Vi kan inte ta emot donationer direkt, men du kan stötta oss genom att bli prenumerant via Frilans Finans (4 900 kr exkl moms / år eller 2 900 kr / 6 mån exkl. moms).
Ditt stöd gör att vi kan fortsätta bevaka och granska livsmedelsbranschen.
Bli prenumerant och stötta vårt arbete:
Kontakta oss