Naked Juicebar har sagt till kunder att samtliga drycker/smoothies är glutenfria men använder Oaty havredryck som ingrediens – uppgift
Vid ett kontrollbesök som livsmedelskontrollen på Malmö stad gjort ska det ha visat sig att juicekedjan Naked Juicebar har sagt till konsumenter att alla deras drycker/smoothies, undan taget två, är glutenfria. Men det ska vara felaktigt eftersom en del ändå görs med Oatlys havredryck som ingrediens. Bolaget ska enligt uppgift nu rätta sig.
Nespresso utökar sin Coffee+-serie med Active – en dubbel espresso med smak av vanilj, mandel och kex. Kaffet är berikat med vitamin B6, vilket enligt bolaget kan bidra till att minska trötthet och utmattning. En kopp ger 31 procent av dagligt referensintag av vitamin B6.